- Karmel Edith Steinové - https://www.cestanahoru.org -

Cesta člověka: Řeholní formace

(pokračování textu Cesta člověka: od otázek k očekávání)

Výchozím bodem řeholní formace je opět vědomí, že Bůh mě povolal k životu a k následování Krista a to v určité specifické blízkosti: můj život se mu má stát ještě bližším, než bych se odvažoval kdy doufat. On přitom vchází do mého života tak, jak v něm dnes stojím a jak ho prožívám – a právě v tomto mém reálném životě mě oslovil, abych ho následoval a postavil celý svůj život do světla daru jeho vzkříšeného života.

Přitom všem je tu určitý pevný bod, který je nezávislý na mně a přesahuje mě: moje lidství už bylo uzdraveno jeho Vzkříšením.

Nejsem to já, kdo si pěstuje vlastní svatost, ale dostávám ji podle toho, nakolik se mi daří se otvírat Jeho milosti, nakolik ji rozpoznávám kolem sebe a přijímám. Svatost, tedy „celistvost života“, je dar – je zároveň darem živé osoby Krista, který přichází do kontaktu s mými zraněními, dotýká se jich a uzdravuje je a skrze tuto zkušenost spásy se postupně stávám schopnou hlásat ostatním jeho lásku.

Dobrým příkladem je zde úryvek o setkání učedníků se vzkříšeným Kristem na cestě do Emauz (srov. Lk 24, 13-35).

Vstupní formace by se podobala oněm „třem hodinám cesty“ do Emauz, kdy máme Ježíše s sebou, vedle nás, promlouvá k nám, ale jeho přítomnost pro nás není dost jasná. Často v tomto období zakoušíme určitou samotu, jsme ponecháni o samotě s tím, co jsme, abychom si uvědomili, jaká je naše aktuální a skutečná situace.

Je zde zapotřebí víry ve smyslu schopnosti kráčet také tmou.

Hlavním cílem řeholní formace je příprava dotyčné osoby na naprosté zasvěcení se Bohu v následování Krista. Každý, kdo se cítí povolán k tomu,  vydal se touto cestou, musí vzít do vlastních rukou celou svou odpovědnost a přijmout za své i to, že povolání má také svou dynamiku růstu a etapy, že bude muset neustále otevírat prostor vlastního života působení Ducha svatého, že  na této cestě bude muset být skutečně štědrý a nezištný a nebát se přijmout i prostředky, které mu na této cestě nabízí Pán a církev. Formace totiž má zasáhnout člověka do největších hlubin jeho osobnosti, tak, aby se posléze v každém jeho postoji či gestu, v rozhodujících nebo běžných okamžicích života, projevila plná a radostná odevzdanost Bohu.

Celá formace směřuje k tomu, co je posledním cílem zasvěceného života: připodobnit se Kristu a jeho naprosté vydanosti. Jde o cestu postupného osvojení si postoje a těch pocitů, které Kristus choval k Otci. Tomuto cíli zasvěceného života pak musí odpovídat i metoda, která k němu má vést: musí jít o formaci celého člověka, všech aspektů osobnosti, chování i našich úmyslů. Samozřejmě, že právě proto, že jde o proměnu celého člověka, formace v jistém smyslu nikdy nekončí. Zasvěcené osoby také skutečně potřebují neustále podněty k prohlubování a vrůstání do charismatu a poslání jejich řeholní rodiny. Má-li být formace úplná, nemůže vynechat žádnou oblast života, proto se předpokládá, že její součástí je náležitá lidská, kulturní, duchovní a pastorační příprava, s důrazem na to, aby se dosáhlo harmonické integrace těchto různých aspektů v životě určité osoby. Vstupní formaci, která je evolučním procesem zasahujícím všechny stupně osobní zralosti (od psychologické a spirituální, po teologickou a pastorační), je třeba dopřát dostatečně dlouhý čas…

K tomu lze připojit několik pedagogických cílů, které je třeba mít na paměti, aby člověk, který prochází formací, procházel autentickou cestou sebepoznání s vědomím, že jeho život a jeho povolání se vlastně postupně „děje“, stává se… že tedy není nikdy čímsi, co už bylo zcela a definitivně  dovršené… že zůstává tíhnutím k cíli. K tomu je zapotřebí několika kroků:

1.

2.

3.

4.