Kdo jsou karmelitky?
Sestry karmelitky sv. Terezie jsou kontemplativně-apoštolský řeholní institut, který svou spiritualitou patří do rodiny bosých karmelitánů. Byl založen ve Florencii (Itálie) r. 1874 bl. Terezií Marií od Kříže. Kromě Čech a Itálie dnes působí v Libanonu, Izraeli, Brazílii a Egyptě. Naše komunity nabízí společnosti a církvi spiritualitu tereziánského Karmelu, tak jak ji chápala a žila naše zakladatelka. Skrze modlitbu, dialog a svědectví vlastním životem chceme druhým napomáhat k osobnímu setkání s živým Bohem. Podstatným prvkem našeho charismatu je eucharistická adorace. Z ní a z kontemplativní modlitby vychází a čerpá veškerá naše apoštolská činnost. Působíme ve farnostech, ve školách, v exercičních domech apod., podle potřeb místní církve.
Naše činnost v Praze
Dobře fungující řeholní komunita je podle našeho přesvědčení nutným předpokladem každé další činnosti. Domníváme se, že jde o kvalitativní rozdíl, mohou-li být nabídnuty druhým osobám k užívání a setkávání prostory, kde vládně klima přirozených a srdečných lidských vztahů, než kdyby šlo o pouhé zprovoznění objektu. Právě tak je důležitá koordinace a spolupráce všech aktivit s účastníky projektu Koinonia, kteří se nemalým způsobem podílí na vytváření atmosféry tolerance, přátelskosti a otevřené mezilidské komunikace.
Náš dům v Praze je otevřen všem osobám, které chtějí poznat či prohloubit vlastní zkušenost křesťanského života, a to:
- skrze neformální setkání
- přednášky z oblasti psychologie, komunikace, etiky apod.
- kulturní pořady (poetické večery, autorská čtení, komorní výstavy,…)
- účast na projektu Koinonia
- suterén domu umožňuje využití pro nejrůznější dílny, klubová setkání apod.
- knihovna v podkroví se zaměřením na literaturu z oblasti psychologie, teologie, duchovních nauk, jazykovědy a hodnotnou beletrii
Mimo to řeholní komunita přirozeně poskytuje:
- základní informace o křesťanství
- účast na liturgii
- kapli jako prostor pro ztišení a osobní tichou modlitbu
- duchovní obnovy, exercicie
- připravované sestrami
- samostatných skupin (po domluvě)
- duchovní doprovázení
- možnost tematických setkání podle zájmu a možností komunity