Formace k životu ve společenství a k apoštolskému působení
sestra Francesca od Ježíše CSTF (pokračování tématu Cesta života)
Protože řeholní formace člověka také formuje k životu ve společenství, odehrává se pro všechny řeholní instituce v prostředí komunitního života. Dochází při ní k iniciaci do námah a radostí společného života. Společenství totiž každého učí žít s lidmi, které mu Bůh staví po boku a přijímat je takové, jací jsou, s jejich klady, rozdíly i limity. Zvláště nás učí dělit se o dary, které nám byly dány „pro všechny“ – každému je svěřen zvláštní dar Ducha ke společnému dobru (srov. 1Kor 12,7).
Život v řeholní komunitě zároveň už od první formace musí nějak poukázat i na misijní dimenzi zasvěcení. Proto také během vstupní formace bývá poskytován prostor pro konkrétní zkušenost dialogu s různými kulturami, pro obohacování a růst určitých apoštolských dovedností, schopnost adaptovat se na nové prostředí a iniciativnost – to vše za duchovního doprovázení novicmistrové nebo jiné pověřené osoby. Jestliže je na jedné straně důležité, aby zasvěcený člověk v sobě popřál prostor postupnému utváření evangelního vědomí, které dokáže zaujmout postoj k hodnotám (a jejich opaku) v kultuře, která ho obklopuje, musí se zároveň starat o to, aby se naučil obtížnému umění vytvářet ze svého života jediný harmonický celek, kde se prolíná láska k Bohu i k druhým a kde je naplno zakoušeno, že modlitba je skutečně duší veškerého apoštolátu a zároveň, že apoštolská činnost dává život a nové podněty modlitbě.
Některé rozvíjené postoje, které napomáhají vytvářet dobré vztahy a napomáhají překonat egoismus ve prospěch lásky k Druhému/druhým:
* důvěra a otevřenost
* schopnost umět být závislý/nezávislý, tj. umět navazovat hlubší vztahy a spolupracovat se sestrami, ale zároveň ustát situace, kde se podpory od druhých prostě nedostává
* schopnost milovat láskou, která se vydává druhým a která je dobrosrdečná, tj. přeje druhým vše dobré, je otevřená k sebedarování a hledání toho, co je dobré pro druhého, umí mít ráda
* naučit se přijímat odlišné pohledy, čelit konfliktům, napětím a problémům, kterým se nelze vyhnout, protože komunita se skládá z různých osob. Nabýt ctnosti, jíž je přijetí druhého, odpouštění, vzájemný respekt a úcta…
Taková cesta by měla člověka, který se rozhodne podstoupit tento proces formace k zasvěcenému životu vést k sjednocenému a harmonickému životu, k němuž lze dospět za předpokladu dostatečné trpělivosti, věrnosti a vytrvalosti v Božím „tady a teď“ pro člověka a ve spolupráci s jeho milostí.
Klíčovými místy, na kterých je obvykle třeba pracovat, aby se tato jednota života skutečně vydařila, jsou:
* život s Bohem – tj. jde o cestu velkého prohloubení vnitřního života, která vede k tomu, aby člověk odhalil, co je skutečně zásadní, aby se naučil žít životem modlitby, nacházet svá místa ticha, samoty s Bohem, četby, reflexe a meditace Božího Slova. Aby se naučil žít v „laskavé pozornosti“ k životu, který je mu svěřen… aby všechno, co k němu patří bylo skutečně odevzdáno Bohu a doproměněno jeho milostí, proto také nic na této cestě nemůže být upozaděno, vynecháno, náhle vyškrtnuto ze života…
* život v sesterském společenství – tj. naučit se mít rád druhého člověka bez falešných slov a gest, pokrytectví a ambivalencí. K tomu pomáhá konkrétně i uspořádání dne, rytmus práce, včlenění do života komunity – to vše má poskytnout určitou radost a vnitřní obohacení, ovšem zároveň klade na člověka jisté požadavky. Právě v tomto denním rytmu dochází k postupné proměně, k přechodu od jistého protagonismu nebo tichošlápkovství k opravdovému sesterství, k tomu, co to znamená být něčí sestrou: s tím je spojeno naslouchání, vůle k dialogu a jeho praktické uskutečňování, pokora, uvědomování si vlastních postojů, ochota přijmout to, co je na druhých odlišné a originální, schopnost mlčet a snést mlčení, nezištnost. To všechno ovšem také připomíná, že si nás svolal a shromáždil Pána stojí na autentické modlitbě osobní i společné.
* apoštolát – roky vstupní formace mají různé fáze: od zcela volné účasti na nejrůznějších apoštolských aktivitách (před vstupem), po jejich opuštění při včlenění do komunity až po naprostou absenci apoštolátu v době noviciátu. Další přechod nastává v době časných slibů, které s sebou nesou často velmi různé způsoby a formy účasti na apoštolských aktivitách řeholní rodiny.
* studium – člověk ve formaci má také najít adekvátní přístup ke studiu (nejen teologickému), které pak není prostou seberealizací, ale službou ostatním a odkrýváním poslušnosti Bohu, která naše lidské schopnosti dokáže znásobit.
* každodenní život – krok za krokem, den za dnem kráčíme svou pouť víry, podobně jako Panna Marie od prvního fiat (staň se) po stabat (plnost sebedaru a vydanosti Bohu). Všední den s sebou nese docenění drobných věcí, ne tím, že z komára uděláme velblouda, ale protože se naučíme dívat se na všechno inteligencí víry, zrakem, který umí číst „mezi řádky“, který je pozorný tam, kde je to zapotřebí a neuzavírá se před bolestmi a komplikovaným životem světa.
Další témata, která vyplynula z dialogů nad textem (např. specifika jednotlivých etap formace, otázka lidské svobody, rozlišování atd.), nebyla zachycena písemně…
23.5.2009 v 12.17
Děkuji za vaše články. Průměrný člověk si většinou o řádových sestrách myslí, že jsou to lidé z jiného světa. A když je později malinko pozná tak ví, že trošku jsou. Ale je to proto, že dá-li si nějak do souvislosti jejich život s Bohem, tak si hned uvědomí, kolik práce na obou stranách, tedy Boží i člověčí stálo to, že jsou takové. Většina z nich mně při setkání připomene slavnou řádovou sestřičku z Četníka ze San Trope. To znamená, rozesmáté, uvolněné, druhým poskytující pochopení, oporu, radu, pomoc, no co zrovna potřebujete. Většinu věcí, které vás znervózňují a dopředu řešíte, ony řeší až v aktuálním okamžiku, protože už poznaly hodnotu daných věcí. Tedy co z hlediska Boží i lidského podstatné je a co není. Jsou také většinou moudřejší než jste vy a i u daleko mladších sester mám dojem, že jsou moudřejší, že vás převyšují. Je to ale převýšení úlevné, protože není manipulativní. Řádová sestra oplývá tolika krásnými vlastnostmi, že na běžném průměru jich málokdy najdete tolik pohromadě. Tedy ještě jednou děkuji a jak je známo „slova hýbají, příklady táhnou.“