Matka Marie

Než se s podzimními měsíci rozběhnou naše obvyklé programy, nabízíme ještě trochu delšího letního počtení…

1. května 2004 svatořečila konstantinopolská pravoslavná církev mnišku matku Marii, občanským jménem Jelizavetu Jurjevnu Skobcovou. Jedná se o velmi pozoruhodnou, u nás bohužel dosud ne moc známou světici. Už její život se na první pohled liší od tradičních pravoslavných hagiografií:

matka Marie vyrůstala v Anapě na Krymu, jako dítě byla pokřtěna, ale po smrti otce Boha odmítla a přiklonila se k revoluci, aby se v ní obě tyto lásky – k Bohu a k člověku, v osobních vztazích i v sociální aktivitě – spojily nakonec v jednu. Překračuje přitom nejen rozdělení na „aktivní“ a „kontemplativní“ život, ale také rozdělení na „konzervativní“ (rozuměj pravověrný, křesťanský) a „liberální“ (rozuměj volnomyšlenkářský, víře nepřátelský, amorální). Její svatost v lásce k bližnímu je výzvou všem našim pokusům o kontemplativní život – protože už Písmo vyzývá poměřovat hloubku naší modlitby konkrétními projevy naší lásky. Na druhou stranu – naše projevy lásky často ve skutečnosti nemají žádný duchovní kořen a proto matka Marie rozpracovává specifickou mystiku mezilidských vztahů. Představuje model svatosti plně angažovaný v době, ve které žije a v jejích starostech a upozorňuje na rizika spojená se snahou postavit proti aktuálnímu chaosu „odvěký neměnný božský řád“ – která se snadno může stát snahou vrátit život proti proudu. Představuje dynamické pojetí tradice, která je schopná měnit formu v zájmu zachování smyslu. Byla mniškou, ale také dvakrát rozvedenou matkou tří dětí; filosofkou, umělkyní, starostkou, emigrantkou, revolucionářkou, sociální pracovnicí, ochránkyní Židů, koncentráčnicí a mučednicí. Anarchická, rozhodná, plná života, se smyslem pro utrpení. Zemřela o velikonoční Vigilii roku 1945. Není jisté, nakolik byla její smrt dobrovolná nebo ne, ale jedno je jisté: byla smrtí vědomou a obětovanou, smrtí z lásky.

V příloze si dovolíme připojit delší text pro ty, kteří by se o této mimořádné ženě chtěli dočíst více. Text neprošel redakční úpravou:

Matka Marie

2 komentářů k příspěvku “Matka Marie”

  1. Sonna říká:

    Dobrý den, ráda bych si přečetla delší text v příloze, ale bohužel jsem na něj nenašla žádný odkaz, mohli byste mi prosím poradit, kde bych ho našla? Děkuji. 🙂 Zároveň bych chtěla poděkovat všem, kteří tvoří tyto stránky, pomáhají doprovázet na Cestě.

  2. Administrator říká:

    Děkuju moc za upozornění, teď už by tam měl být připojený 🙂

Zanechte komentář